Glimtar från norra Esbo

Esbo hembygdsförenings höstseminarium  hölls den 10 november i Lagstad hembygdsgård. Temat var Glimtar från norra Esbo.

Seminariet öppnades av föreningens ordförande Benita Åkerlund, som hoppades att de pågående takreparationerna inte nämnvärt störde seminariet. Drygt 100 åhörare deltog.

Föreningens ordförande Benita Åkerlund, t.v.. avtackar Christa Nyman som presenterade Nunneklostret Carmelita i Backby.

Magnus Selenius belyste Hofgårds historia. Magnus farfar Axel Selenius hade inköpt Hovgård år 1917. Arkitekt A.G. Aspelin har ritat huvudbyggnaden. Magnus avslutade med några spokhistorier kring gården. Ulf Johansson berättade om Gårdar runt Bodom träsk. Han nämnde Smeds, vars husbonde tragiskt dödades på 1970-talet. Kulturpersoner som bott nära Bodom är Leevi Madetoja och Fredrik Pacius. Ulf planerar att skriva en bok om dessa gårdar.

Christa Nyman hade fått uppgiften att presentera Nunneklostret i Backby, som upprätthålls av Carmelitaorden. Församlingen i Esbo grundades år 1988 och kapellet uppfördes år 1995. I detta kloster verkar fem nunnor. Per-Olof Öller berättade om Esbo bilmuseum i Backby, som kan uppvisa ca 100 gamla bilar men dessutom ett stort antal cyklar, mopeder, motorcyklar men även radioapparater. Bilmuseet skapades av Rafael Huhta, som hade en stor samling Saab-bilar. Tyvärr hotas bilmuseet av stadens planer på ökad bosätning i Backby.

Anne Molander hade rubriken ”Visioner om norra Esbo” och beklagade stadens planering av cykelbanan längs Gunnarsvägen, som hotar kulturlandskapet. Vi fick även se och höra en video med Rödskogelevernas rapsång vid sitt 120-årsjubileum.

Avslutningsvis berättade Anders Backman om allmogespelmannen Wilhelm Botvid Weurlander (f. Hjort) från Rödskog, som föddes 1859. Wilhelm Botvid spelade vid ca 100 bröllop. Han byggde fioler och undervisade även i fiolspel. Anders Backman avslutade med att spela Engmans bröllopsvals, komponerad av Wilhelm Botvid Weurlander.

I Lilla Lagstad visades utställningen  ”Livet i Gammelgård” med ca 70 fotografier med texter insamlade av Berit Manninen på 1980-talet.

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *